Katedra św. Marcina i Mikołaja
w Bydgoszczy
Zbudowana w XV wieku w stylu gotyckim. Decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków przywrócono historyczne pokrycie ceramiczną dachówką typu mnich-mniszka.
Oprócz kompleksowych prac dekarsko-blacharskich poważne wyzwanie z uwagi na gabaryty i związanie z całą strukturą drewnianej konstrukcji stanowiła konieczna naprawa i częściowa wymiana pierwotnej więźby głównie w strefie prezbiterium i nad zakrystią. Schodkowy zachodni szczyt wieńczy kuty krzyż z wiatrowskazem w kształcie trąbiącego anioła z datą 1848. Wiatrowskaz ten zaginął w bliżej nieznanych okolicznościach i został odzyskany przez proboszcza ks. Stanisława Kotowskiego a po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich wrócił na swoje pierwotne miejsce.
Podczas czynności konserwatorskich metalowego krzyża wieńczącego namiotowy dach dzwonnicy odkryto oryginalne grawertony umieszczone na jego ramionach. Wyzwanie stanowiła geometria połaci dachów nawy głównej ze względu na wysokość i ostry kąt nachylenia. Miedziane ozdobne zbiorniki łączące rynny z rurami spustowymi zostały zrekonstruowane, a oryginalny wystrój ich frontów (z orłem w koronie na czele) po zabiegach konserwatorskich uświetnia katedrę.